RNZYS Summer Season Club Racing Series 2019/20 Winners announced

 In Uncategorised

CBRE CLUB CHAMPIONS 2019/2020

View Full List of CBRE Club Champs Winners HERE

36 Degree Brokers Commodores Cup Series

Note: Race 5 (Haystack Race) Cancelled

Division A

1st PHS              WEDGETAIL – Garry Scarborough

2nd PHS             CARRERA – John Meadowcroft

3rd PHS             V5 – David Nathan

1st Line             V5 – David Nathan

Division B

1st PHS              BIZZARRE – Barry Martin

2nd PHS             SURE THING – Andy Anderson

1st Line             THE BLACK PEARL – Tony Wallis

Division C

1st PHS             WAR MACHINE – Mike Leyland/Paul McWilliams/Chris Macindoe

2nd PHS             HYSTERIA – Graeme Cummings

3rd PHS             CARPE DIEM – Rowan Smith

1st Line             NAMU – Garry Lock

Division E

1st PHS              BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

1st Line             BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

Full 36 Degree Brokers Commodores Cup Series Results HERE

Club Marine Insurance Wednesday Series

Note: Race 10 Cancelled

WED Division A 

1st PHS              CLOCKWORK – Steve Mair

2nd PHS             CARRERA – John Meadowcroft

3rd PHS             GEORGIA ONE – John Muir

1st Line             MAYHEM  – Harry Dodson & Tony Bosnyak (Clear winner)

WED Division B 

1st PHS              ZEALOUS – Brent McKenzie

2nd PHS             WASABI – Adriaan Van De Wetering

3rd PHS             MARGARITAVILLE – Andrew Aitken

1st Line             MOJO – Angie Crafer (Clear winner)

WED Division C LIGHT 

1st PHS             TIGGA – Stuart Scott

2nd PHS             FAST COMPANY – Tony Smith

3rd PHS             FUN-N-GAMES  – Kevin and Mark Mulcare

1st Line             TIGGA – Stuart Scott

WED Division C HEAVY

1st PHS             NAMU – Gary Lock

2nd PHS             THAT’S AMORE – Ryan Wiblin

3rd PHS             CARPE DIEM – Rowan Smith

1st Line             NAMU – Gary Lock

WED Division E

1st PHS             BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

2nd PHS             ZAMZAMAH – Kim McDell

3rd PHS             RIGHT ANGLE  – David Hay

1st Line             BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

WED Division MULTIS

1st PHS             ATTITUDE – Andrew Johnson

1st Line             FRANK RACING – Simon Hull

WED Division MRX

1st Line              NZ SPARS AND RIGGING – Martin Wylie

2nd Line             MRX MAESTROS – Tom Gordon & Chris Morton

3rd Line             TOUCH OF GLOSS  – Jack Hansen & Phil Douglas

WED Division SPORT BOATS

1st PHS             ATOMIC – Charles Hollings

2nd PHS             SIGN IT MAGIC – Cliff Gordon

3rd PHS             HOUDINI  – Bob Cook

1st Line             ATOMIC – Charles Hollings

WED Division Y88

1st Line              RAGING HORMONES – Zane Gifford

2nd Line             WAR MACHINE – Mike Leyland/Paul McWilliams/Chris Macindoe

3rd Line             YOUNG MAGIC  – MASON PEPPER

1st PHS             LEGLESS – Karen Reid

Full Club Marine Insurance Wednesday Series Results HERE

Club Marine Insurance Cruising Series

Note: Race 6 cancelled.

Series Winners 

1st PHS              NOMOS – Marguerite Delbet

2nd PHS             WISH YOU WERE HERE – Nigel Collins

3rd PHS             SHARE DELIGHT – Mike & Sheryl Lanigan

1st Line             PLATINE –  Peter Lavelle

Full Club Marine Insurance Cruising Series Results HERE

Stewart 34 Championship Series

Div A

1st PHS              PAHI – Mark Taylor

2nd PHS             PRINCE HAL – Brett Henshaw

3rd PHS             PASSION – Mark Macnicol

1st Line             PRINCE HAL – Brett Henshaw

Div B

1st PHS & Line   POLARIS – Trevor Morris

Full Stewart 34 Championship Series Results HERE

Barfoot & Thompson Ladies Series

NOTE: Race 10 cancelled.

Series Results.

1st Line             NORTH SAILS –  Celia Sneddon & Melinda Henshaw

2nd Line             MYSTERIOUS X – Karleen Dixon

3rd Line             CONSTELLATION CAPITAL – Sarah Reynolds

1st PHS              TOUCH OF GLOSS – Megan Thomson

Full Barfoot & Thompson Ladies Series Results HERE

Coast New Zealand Etchells Series

POST CHRISTMAS:

1st Line             ALLIANCE –  Lincoln Fraser

2nd Line             FIFTEEN + – Craig Greenwood

3rd Line             WINDWARD – Laurie Jury

AKL CHAMPS:

1st Line             ALLIANCE –  Lincoln Fraser

2nd Line             CRUEL JANE – Anatole Masfen

3rd Line             AFFINITY – Craig Greenwood

PRE CHRISTMAS:

1st Line             ALLIANCE – Lincoln Fraser

2nd Line             WINDWARD – Laurie Jury 

3rd Line             FENG SHUI – Andrew Wills

Full Coast New Zealand Etchells Series Results HERE

Nespresso E7 Sprint Series

1st Line             Zane Gifford

2nd Line             Brian Trubovich

3rd Line             Nick Stenson

Full Nespresso E7 Sprint Series Results HERE

North Sails Young 88 Sprint Series

1st Line             SLIPSTREAM – Carrington Brady

2nd Line             VOODOO – Leigh Miller

3rd Line             WAR MACHINE – Paul McWilliams/Chris Macindoe/Mike Leyland

Full North Sails Young 88 Sprint Series Results HERE

Havana Club Rum Race Series’

Havana Club Rum Race Summer Series ending ending March 2020

Note: Race 9 & 10 Cancelled

SUMMER Division B

1st PHS              MARGARITAVILLE – Andrew Aitken

2nd PHS             SYSTEMS THUNDER – Brian Ward

3rd PHS             BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

1st Line             SYSTEMS THUNDER – Brian Ward

SUMMER Division E

1st PHS              TOUCH OF GLOSS  – Jack Hansen & Phil Douglas

2nd PHS             EXTREME – Mark Roberts

3rd PHS             LEARN TO SAIL NZ. – Richard Blatch

1st Line             EXTREME – Mark Roberts

Full Havana Club Rum Race Summer Series Results HERE

SPRING Rum Race Series – Ending December 2019

SPRING Division B

1st PHS              BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

2nd PHS             CHECKMATE – Aaron Young

3rd PHS             MARGARITAVILLE – Andrew Aitken

1st Line             BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

SPRING Division E

1st PHS              TOUCH OF GLOSS  – Jack Hansen & Phil Douglas

2nd PHS             MRX MAESTROS – Tom Macky

3rd PHS             OVLOV MARINE. – Gary Sugden

1st Line             EXTREME – Mark Roberts

Full Havana Club Rum Race Spring Series Results HERE

WINTER Havana Club Rum Race Series – Ending September 2019

WINTER Division B

1st PHS              CHECKMATE – Aaron Young

2nd PHS             BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

3rd PHS             CHARMONET – Ross Chapman

1st Line             BIRD ON THE WING – Mike Malcolm

WINTER Division E

1st PHS              PANAMA JACK  – Richard Lewis

2nd PHS             OVLOV MARINE. – Gary Sugden

3rd PHS             EXTREME – Mark Roberts

1st Line             EXTREME – Mark Roberts

Full Havana Club Rum Race Winter Series Results HERE

AUTUMN Havana Club Rum Race Series – Ending June 2019

AUTUMN Division B

1st PHS              CHARMONET – Ross Chapman

2nd PHS             MARGARITAVILLE – Andrew Aitken

3rd PHS             CHECKMATE – Aaron Young

1st Line             CHARMONET – Ross Chapman

AUTUMN Division E

1st PHS              EXTREME – Mark Roberts

2nd PHS             PANAMA JACK  – Richard Lewis

3rd PHS             ELLIPHUNK – Steve Kennedy

1st Line             EXTREME – Mark Roberts

Full Havana Club Rum Race Autumn Series Results HERE

Recent Posts
0